Green Agenda

„Impol Seval“ Valjaonica Aluminijuma AD

„Impol Seval“ DOO Inicijativa predviđa smanjenje potrošnje prirodnog gasa ugradnjom novih gorionika za sagorevanje mešavine prirodnog gasa i vazduha, kao i uvođenje novih sistema upravljanja i nadzora radi praćenja svih parametara procesa žarenja u peći. Pored niskih emisija azotnih oksida i ugljen-monoksida, doći će do smanjenja potrošnje prirodnog gasa za rad peći za žarenje za 35%, smanjenja potrošnje električne energije…

„Mivaka“ DOO

„Mivaka“ DOO Kompanija Mivaka proizvodi inovativnu prostirku za gajenje živine od prirodnih materijala, koja može da se koristi i kao organsko đubrivo. Kada pilići odrastu, prostirka se sakuplja i koristi za proizvodnju komposta u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Konačni proizvod je organsko đubrivo koje se može bezbedno koristiti u poljoprivredi. Ova ideja dodatno je unapređena ugradnjom pokretne trake u…

Javno komunalno preduzeće „Topola“

Javno komunalno preduzeće „Topola“ Ovo preduzeće je uvelo sistem kompostiranja otpada od hrane i zelenog otpada iz restorana i kafića, kao i iz jedne ulice u Topoli. Od prikupljenog bio-otpada prave kompost, koji je nakon provere kvaliteta iskorišćen za đubrenje zelenih površina u opštini Topola, doprinoseći cirkularnoj ekonomiji.

“Carnex” DOO IM

„CARNEX“ DOO Svojim inovativnim rešenjem Carnex planira da iskoristi sporedne proizvode životinjskog porekla iz proizvodnje mesa (kosti, tkiva i krvi) kao sirovine u biogasnom postrojenju koje je u vlasništvu MK Group. Ukupna količina sporednih proizvoda koja se generiše na mesečnom nivou je oko 250 tona. Ovaj otpad će se koristiti za proizvodnju energije u biogasnom postrojenju, a topla voda iz…

„Foresting“ DOO

„Foresting“ DOO U okviru ove inicijative pošumljeno je pet hektara privatne šumske površine na teritoriji Žičke eparhije biološki tretiranim sadnicama. Upotreba sadnica tretiranih bakterijama koje žive u zoni korena drveća je inovativni pristup koji omogućava smanjenje upotrebe herbicida, povećanje otpornosti drveća na promene klime, dok istovremeno pospešuje rast biljaka, štiti ih od patogena i doprinosi formiranju stabilne šumske zajednice.

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Ovo zeleno rešenje koristi različite vrste organskog otpada kao što su ostaci mesa, iskorišćeni talog kafe, ljuske kakao zrna i ostaci sekundarne plastike za proizvodnju ekološki prihvatljivih bio-pigmenata putem mikrobne fermentacije (uz pomoć mikroorganizama). Bio-pigmente različitih boja (crvena, roze, ljubičasta i plava) će dalje kompanija JUB DOO koristiti za pripremu boja i premaza…

„MASTER TEAM“ DOO

„MASTER TEAM“ DOO Kompanija „Master Team“, koja proizvodi solarne panele, želi da kroz niz inovacija postigne energetsku nezavisnost i prestane sa upotrebom fosilnih goriva kao izvora energije. Preko solarno-termalnih panela na krovu fabrike proizvode energiju koju koriste za grejanje objekta zimi, a kako su dobili status potrošača-proizvođača energije omogućeno im je da višak dobijene električne energije isporuče tržištu. Primenom mera…

Agronomski fakultet u Čačku, Univerzitet u Kragujevcu

Agronomski fakultet u Čačku Univerziteta u Kragujevcu Poljoprivredni i industrijski otpad (PIO) je jedan od primarnih izvora zagađenja životne sredine, prvenstveno zemljišta, vazduha i izvora vode. Osnovni ciljevi ove inicijative su uvođenje inovativnih zelenih tehnologija u proizvodnju naprednih i ekoloških lepkova na bazi PIO, što takođe pruža i održivu strategiju upravljanja PIO. U oblasti razvoja bio-silika nanofilera i biopoliola za…

Mašinski fakultet Univerziteta u Nišu

Mašinski fakultet Univerziteta u Nišu Mašinski fakultet Univerziteta u Nišu i ALFA КLIMA DOO razvijaju „Energy Cube“ – modularni, mobilni sistem neto nulte potrošnje energije koji će konverzijom solarne energije obezbeđivati električnu, toplotnu i rashladnu energiju. Ovo rešenje će integrisati fotonaponske solarne kolektore, toplotnu pumpu vazduh-voda i skladištenje električne energije i toplote. Primena ovog sistema će biti moguća za kuće…

Tehnološki fakultet Novi Sad, Univerzitet u Novom Sadu

Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu Cilj ove zelene inicijative je optimizacija parametara proizvodnje biorazgradivih i kompostabilnih kesa za koje se tržište Srbije priprema u okviru direktive EU koju je Srbija usvojila 2019. godine, a odnosi se na smanjenje količine plastičnog otpada. Primenom materijala na bazi polilaktida i skroba, koji predstavljaju biorazgradive biopolimere, te „zelenih“ plastifikatora na osnovu aglicero i…